Bulimia (bulimia nervosa, BN) jest zaliczana do zaburzeń odżywiania. W języku polskim nie ma dobrego tłumaczenia tego terminu. Nazwy takie jak żarłoczność psychiczna, wilczy głód, napadowe objadanie się nie oddają istoty problemu.
Bulimia nervosa charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami gwałtownego objadania się. W trakcie takiego epizodu osoba chora może spożyć bardzo duże ilości pożywienia mając jednocześnie uczucie braku kontroli nad swoim zachowaniem (poczucie, że nie może przestać jeść i zapanować nad ilością oraz sposobem jedzenia).
O ile poczucie utraty kontroli jest charakterystyczne dla wszystkich osób, u których diagnozuje się bulimię, o tyle ilość spożywanego pożywienia w trakcie napadu może być sprawą indywidualną i nie musi ona być ilością spostrzeganą jako duża lub nadmierna przez osobę zdrową. Osoby z bulimią w trakcie napadu żarłoczności czasem zjadają np. tylko jedno jajko lub jabłko i w ich spostrzeganiu jest to ilość wywołująca u nich lęk.
Napadom i nieprawidłowym zachowaniom jedzeniowym towarzyszą zachowania kompensacyjne służące zapobieganiu przewidywanemu lub realnemu przyrostowi masy ciała.
Zachowania kompensacyjne to prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, diuretyków, poszczenie lub intensywne ćwiczenia fizyczne.
Nieprawidłowe zachowania jedzeniowe oraz zachowania kompensacyjne według kryteriów diagnostycznych DSM-IV, muszą występować co najmniej dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. Samoocena wyznaczana jest głównie przez kształt i wagę ciała.
W bulimii wyodrębniamy dwa typy:
-
typ przeczyszczający (purging type), jeżeli w przebiegu choroby dochodzi do regularnego prowokowania wymiotów lub używania środków przeczyszczających i/lub odwadniających
-
typ nieprzeczyszczających (non purging type), jeżeli w przebiegu choroby dochodzi do zachowań kompensacyjnych takich jak poszczenie lub uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych bez regularnego stosowania wymiotów lub nadużywania środków przeczyszczających i/lub odwadniających.
Autorzy:
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog, Agnieszka Stachowicz