Rozpoznanie: Zaburzenia odżywiania F50
Waga (kg): 44,900 (przy przyjęciu)
Wzrost (m): 1,68
BMI: 15,75 (przy przyjęciu)
Zaplanowanie terminu wypisu: BMI 17,00
Waga (kg): 47,98
Powyższe wyniki RBC (krwinki czerwone), HGB (hemoglobina), (HCT) hematokryt w stanie dużego niedożywienia , w tym odwodnienia mogą być fałszywie podwyższone („zagęszczenie krwi”, policytemia). Obniżony poziom krwinek białych (WBC) może prowadzić do zmniejszenia odporności i zwiększonej podatności na ciężkie i przewlekłe zakażenia (np. grzybicze).
Badanie densytometryczne (BMD) – badanie gęstości kości
Badanie densytometryczne wskazuje na zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, prowadzące do osteopenii, a w konsekwencji osteoporozy (zwiększona łamliwość kości, nieprawidłowa sylwetka – skrzywienia kręgosłupa, bóle kostne i stawowe).
Okres niedożywienia:
Waga (kg): 39,5
Wzrost (m):1,68
Wraz z postępem choroby (anorexia nervosa) obniża się poziom leukocytów (WBC) we krwi. W miarę postępującego niedożywienia (braku produktów krwiotwórczych) stopniowo obniżają się parametry RBC, HGB i HCT.
Dodatkowo, we krwi obserwuje się obniżony poziom żelaza (Fe) w surowicy krwi, a w związku z tym niedobór żelaza w ustroju. ALAT i GGTP – mogą świadczyć o początku uszkodzenia komórek wątroby.
Okres skrajnego niedożywienia:
Powyższe wyniki świadczą o stale postępującym uszkodzeniu wątroby (niski ALAT, AST, GGTP, AMY), zwolnieniu metabolizmu ustroju i zaczynających się zaburzeniach hormonalnych, zwłaszcza w zakresie tarczycy (niskie FT3) oraz hormonów płciowych, które prowadzą do chorób tarczycy, np. choroby Hashimoto i zaniku miesiączki, a nawet niepłodności. Poziom żelaza (Fe) w normie spowodowany jest suplementacją farmakologiczną.
Moment gwałtownego przybierania na wadze:
Głęboka niedokrwistość (niskie wartości RBC, Hemoglobina, Hematokryt) spowodowana nagłym przyrostem masy ciała, w tym przewodnienia („rozrzedzenie krwi”) po okresie przewlekłego niedożywienia (zespół realimentacyjny). Przyczyną tego stanu jest niekontrolowana, nadmierna podaż wody i sodu do organizmu oraz nieprawidłowe ciśnienie onkotyczne.
1.08.2013
Konsekwencją zespołu realimentacyjnego i wcześniejszego niedożywienia, utrzymuje się uszkodzenie komórek wątroby oraz objawy przejściowej niewydolności nerek (obrzęki, skąpa diureza), zaburzenia elektrolitowe.
27.12.2013
Na skutek szybkiego i znacznego przyrostu masy ciała (rozregulowany metabolizm), parametry biochemiczne wskazują utrzymujące się uszkodzenie wątroby (ALAT, AST, BILI, GGTP). Ponadto pojawiły się zaburzenia w gospodarce tłuszczowej (TG, CHOL) hormonalne (hormony tarczycy) uległy znacznemu podwyższeniu (wysokie TSH), świadczące o niedoczynności tarczycy.